image description

ACM Fall Graduation

December 18th, 2019 by WCBC Radio

Allegany College of Maryland recognized 148 graduates at the conclusion of the recent fall 2018 session. They earned a total of 172 associate degrees and certificates. Members of ACM’s 2019 class and the degree or certificate they received are listed below according to state and place of residence. Unless noted otherwise, the awards refer to degrees.

District of Columbia

Ebony Osborne, Teacher Education – Early Childhood Area of Concentration;

Kentucky

Frankfort – DeArmon Nathaniel Green, Jr., Applied Technical Studies;

Maryland

Accident – Kelsey Lynn Bender, Nursing; Kendra Deniker, Nursing;

Clinton – Aliya Dillon, General Studies; Kwame' Omari Ochieng, Automotive Technology;

Corriganville – Monica F. Gray, Applied Technical Studies;

Cresaptown – Alexis N. George, Nursing; Crystal Lynn Hill, General Studies;

Cumberland – Courtney Arnold, Teacher Education – Secondary Area of Concentration; Jenna Ann Becker, Psychology Area of Concentration; Lena Campbell, Nursing Assistant/Geriatric Aide; Angela Ellen Carlile, Business Administration; Autumn Blisse Clevenger, Nursing Assistant/Geriatric Aide; Damian DeStefano, Psychology Area of Concentration; Travis Forbeck, Culinary Arts, Culinary Arts – Baking Essentials, Dietary Manager, Hospitality Management – Hotel/Restaurant Management, Hospitality Management – Restaurant Management; Denae T. Franklin, Applied Technical Studies, General Studies; Charlene Renee Gaughan, Nursing; Stephanie Diane Gibbs – Business Accounting Area of Concentration; Kathleen C. Gowans, Nursing; Makayla Jo Hale, Nursing Assistant/Geriatric Aide; Dustin Paul Hamilton, Nursing Assistant/Geriatric Aide; Trent Joseph Harris, Nursing Assistant/Geriatric Aide; Ike Higson, Multimedia Technology; Shantell Nicole Jones, General Studies, Teacher Education – Secondary Area of Concentration; Peyton Alan Joy, Medical Administrative Assistant – Medical Coding & Billing Certificate; Abigail Kerns, Culinary Arts, Culinary Arts – Baking Essentials, Culinary Arts – Cooking Essentials, Hospitality Management – Hotel/Restaurant Management Area of Concentration, Hospitality Management – Restaurant Management; Darius Latson, Multimedia Technology; Alexis Tyler Mallow, Applied Technical Studies, General Studies; Mason McKay, Forest Technology; Rebekah T. Montgomery, Nursing Assistant/Geriatric Aide; Neal Morgan, Nursing; Jaden Noel O'Neal, Nursing; Tanya Ottaviani        , Nursing; Wilbert Page, Massage Therapy Certificate; Kelsey Painter, Nursing; Kayla Ann Pappas, Nursing; Madison Phillips, Criminal Justice Transfer Area of Concentration; Andy Plummer, Criminal Justice Transfer Area of Concentration; Kaylie Poling, Nursing; Christopher Lee Pyles, Computer Technology – Technical Support Area of Concentration; Brittany Taylor    Rickelmann, Nursing; Jennifer L. Riley, Nursing; Kristina Ritter, General Studies; David Smith, Computer Technology – Cybersecurity Area of Concentration; Hayley Smith, General Studies; Rebekka Nicole Spano, Nursing; Chanee      Charlene Trenum, Nursing; Keith Trussell, Applied Technical Studies, General Studies, General Studies Certificate, Psychology Area of Concentration; Taylor Wade, Applied Technical Studies; Heather Ward, Massage Therapy Certificate; Allison Watkins, Massage Therapy Certificate; Dakota Whitacre, Psychology Area of Concentration; Austin Wolfe, General Studies Certificate;

Flintstone – Duncan Everett Howard, Criminal Justice; Margaret        LeMaster, Applied Technical Studies; Timothy E. Shipway, Automotive Technology; Kaylie Rebekah Boyd, Business Management;

Friendsville – Lindsay M. Wolf, Nursing;

Frostburg – Sarah Grace          Anderson, Teacher Education – Early Childhood Area of Concentration; Branson Andrew Jeffries, Computer Technology – Cybersecurity Area of Concentration; Audrey Margaret Jones, General Studies; Savanah Alexis Mellon, Criminal Justice – Transfer Area of Concentration; Kenneth William Rafferty, Psychology Area of Concentration; Marshall Robert Uncapher, General Studies; Andy Urbas, Computer Technology – Technical Support Area of Concentration; Cierra Walch, Psychology – Area of Concentration; Rachel Thomasine West, General Studies;

Germantown – Rachel Mackall, Culinary Arts;

Grantsville – Cayleb Eliah Broadwater, Criminal Justice; Jasmine Francillon, Nursing; Brittany Griffin-Miller, Nursing; Amanda Lou Hoover, General Studies; Rebecca         Sue Thomas, Nursing; Beverly Lou Wilburn, Pharmacy Technician;

LaVale – Kaitlyn Peterson, General Studies, Teacher Education – Early Childhood Area of Concentration, Teacher Education – Secondary Area of Concentration; Austin Bohn, Nursing; Tarryn Logsdon, Nursing; Regan Robinette, General Studies; Haley Shirey, Nursing; Michael Joseph Simanski, Teacher Education  – Secondary Area of Concentration

Little Orleans – Brianna           Paradise, Medical Laboratory Technology; Denton Unger, Medical Laboratory Technology;

Lonaconing – Stephanie          Alkire, Nursing Assistant/Geriatric Aide; Rebecca Lynn Shockey, Nursing; Jennifer C. Yowell, Nursing;

Mount Savage – Jenna Burkett, Hospitality Management – Hotel/Restaurant Management Area of Concentration; Samantha M. Robey, Dietary Manager; Sierra D. Wassell, Nursing;

Oakland – Taylor Marie           Swift, Medical Laboratory Technology;

Oldtown – Mariah Brianne Dolan, General Studies; Sherry Ann Squires, Nursing;

Rawlings – Nickolas Keith Cook, Business Accounting Area of Concentration, Business Administration; Heaven Thomas, Pharmacy Technician;

Rohrersville – Natalie Anne Hofe, Pharmacy Technician;

Upperco – Donna Armacost, Nursing;

Waldorf – Brea            Morgan, Teacher Education – Early Childhood Area of Concentration;

Westernport – Bryce Archange Amyot, Criminal Justice; Brandon L. Clark, Business Administration; Jennifer Lynn Heffner, Psychology Area of Concentration;

Westminster – Kevin Richard Truman Burnham, Culinary Arts;

Williamsport – Raelyn Lowery, Nursing;

Pennsylvania

Alum Bank – Stacy Jean Gephart, Nursing;

Bedford – Ryan           Patrick Chandler, Computer Technology – Technical Support Area of Concentration; Jeremy Laird, General Studies; Michael           L. Messersmith, Applied Technical Studies, Business Accounting Area of Concentration, Business Supervision, General Studies, General Studies Certificate;

Bedford – Mary           Ann Mock, Psychology Area of Concentration; Makayla        Jane Robinette, Medical Laboratory Technology; Mary Helen Tichnell, Nursing;

Boswell – Morgan Elizabeth Lyons, Nursing;

Buffalo Mills – Lindsay           Taylor Funston, Nursing; Mariah Faye Pensyl, Nursing;

Cairnbrook – Emily Elizabeth Gibbons, Nursing;

Clearville – Bailey Shea Morral, Nursing; Hannah Schenning, Business Accounting Area of Concentration;

Everett – Raymond Aaron Faulkner, Computer Technology – Cybersecurity Area of Concentration; Raven Leigh Showalter, Applied Technical Studies; Michelle Wilt, Business Accounting Certificate;

Hopewell – Daniel Heltzel, Practical Nursing Certificate;

Hyndman – Alexa Dawn Shaffer, Nursing;

Martinsburg – Gretchen           A. Geist, Nursing;

Philadelphia – Alaina D. Leslie, Nursing; Marilyn Melendez-Gutierrez, Nursing;

Rockwood – Naomi Victoria Lowery, Massage Therapy;

Salisbury – Kellee A. Knopsnyder, Applied Technical Studies; 

Tory – Allen Slayton, Nursing;

Texas

Arlington – Tanesha L.            Scott, Nursing;

Clifton – Kimberli Evans, Nursing;

Virginia

Stephens City – Denise Eversole, Nursing;

West Virginia

Albright – Salena Richale Kelly, Nursing;

Augusta – Ashley Elizabeth Bridgett, Criminal Justice;

Burlington – Tina Holland, Nursing; Jaime Lynn         Lewis, Nursing;

Charles Town – Katelynn Elizabeth Carter, Nursing;

Kearneysville – Jamie Lee Hess, Nursing;

Keyser – Matthew W. Brown, Business Administration; Kaitlyn Tess Elliott, Multimedia Technology, Maggie Elizabeth Fazenbaker, Nursing; Tori Hastings, Massage Therapy Certificate; Sierra Hoffman, Nursing; Victoria M. Howard, Computer Technology – Technical Support Area of Concentration; Jacob Donald      Kessel, Criminal Justice;

Martinsburg – Christopher J. Cornell, Medical Laboratory Technology;

Ridgeley – Justin Guthrie, Computer Science; Abria M. Lantz, General Studies, Teacher Education – Elementary Area of Concentration, Teacher Education – Secondary Area of Concentration, Teaching – Associate of Arts in Teaching; Chaslynne Starr Morton,  Nursing; Taylor       Stein, Computer Technology – Cybersecurity Area of Concentration; and

Wiley Ford – Gavin Reed Lowery, Criminal Justice Transfer Area of Concentration.

 

Leave a Reply



View Mobile Site